- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Различаване на осоподобна муха от оса
Обикновено ние българите се бием по гърдите, че знаем всичко за всичко. Няма тема, по която да не сме компетентни. А и да не сме, винаги измисляме какво да кажем. Просто така, за да не изглеждаме невежи или глуповати. Вероятно няма и никакъв смисъл да се съсредоточаваме върху разликите и приликите между осата и осоподобната муха. Надали ще попаднем на подобен спор. Но както се казва, не знаем каква изненада ще ни поднесе утрешния ден. Може пък и да ни ужили или ухапе нещо…
…Така че нека се запознаем с темата за разпознаването и различаването на осоподобната муха от осата…
Основни отличителни характеристики на двaта вида насекоми
На пръв поглед тези две срещащи се из цяла България пърхащи насекоми нямат никакви разлики, а само прилики. И двете си приличат на оса. Но знаем, че осата жили лошо, а осоподобната муха е без жило. Което пък е сред основните разлики и начини за отличаване на едното хвърчащо от другото.
И двете насекоми е малко вероятно да ви пренесат някаква зараза. Обаче ужилването от оса може да доведе до анафилактичен шок и по-сериозни усложнения застрашаващи живота. Ето защо разпознаването на тези два вида насекоми може да стане и по-безболезнен начин.
Факт е, че приликите между двете насекоми са очевидни за познавачите ентомолози. На обикновения гражданин обаче направо могат да му изскочат очите от напрежение с цел отличаването им. Защо? Защото осоподобната муха е мимикрираща оса и са почти като две капки вода. Заела е нейните шарки с цел да може да се предпази от птиците и животните, които по право обичат да си похапват мушици. Това е нейният начин на спасение. Не може да се отрече, че е добра и ефикасна стратегия.
За разлика от жилещите оси, заелите назаем техните окраска осоподобни мухи, донякъде успяват да регулират популацията на листните въшки, които са огромен вредител както за плодни, така и за неплодни дръвчета. Само една единствена ларва на подобна муха може да омете за един ден над 100 листни въшки. Вече не Ви се струва толкова страшна, нали, а дори е полезна? Докато осите са доста по-хищни и може да ги забележете как налитат дори на човешки храни, като не рядко захапват с челюстите си остатъци от месо и други - това е сигурен знак, че насреща ви не е осоподобна муха, а прегладняла оса.
Разпознаването и различаването между двете насекоми може да се направи и с просто око, ако сте по-наблюдателен. Основен фактор (както и при много други неща) са размерът и формата. Да добавим и че мимикриращата муха е снабдена само с една двойка крила, а не с две.
Е, добре де има и още нещо по което още по-лесно да ги различите докато прелитат над Вас и да се чувствате спокойни или съответно нащрек, без да се чудите дълго дали преминаващото насекомо има жило или не? Основната разлика е, че осоподбната муха умее да лети на място докато осата не владее тази вартолетна техника, а прелита като самолет бомбардировач в една или друга посока. Ето, вече може да не умувате притеснени дали сте разпознали или отличили дали е опасно за вас и семейството въпросното летящо насекомо. Така няма да е необходимо да се опитвате да се предпазите от всичко, което жужи над Вас, а и ако има спор пред басейна или в гората относно кое насекомо какви бели причинява, ще сте наистина компетентен.
Още полезна информация от блога
Хапят или жилят осите и кога?
Видовете оси, живеещи в България
Каква е разликата между пчела и оса?
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели