ПРОДУКТА НЕ Е НАЛИЧЕН В МОМЕНТА


Попитайте наш консултант за алтернатива


Домашните паяци в България - видове и местообитание

14.01.2020
Домашен паяк  - Бран Инсект

Знаете ли, че още от далечна древност паяците се свързват с безброй суеверия, като вероятно най-разпространено е това, че ако ви полази паяк или пък го забележите у дома, то внезапно ще се сдобиете с много пари. Или казано на по-прост съвременен език - видите ли паяк хуквайте веднага до най-близкия пункт, в който се продават билети за лотарията или пък пуснете класическо тото!? 

Има и държави, като Камбоджа, където пърженият паяк е истински деликатес и такива поверия не се спазват. За тях паяк ли е - значи става за консумация.

Дали вярвате в поверията, свързани със сплитащите паяжини насекоми или пък бихте ги използвали като източник на препитание, си е ваше лично право на избор. Нашата идея тук ще е да ви запознаем с видовете домашни паяци, които се срещат в България.

В България на добри условия за живот се наслаждават над 700 вида подобни насекоми като някои от тях предпочитат да живеят на открито и на въздух, а други предпочитат домашната обстановка. Последните се подвизават под името домашен или къщен паяк и като цяло не се смятат за вредители, главно защото се борят успешно срещу другата голяма конкуренция от истински вредители- мухи, комари, молци и други досадни нашественици. Типичен пример за това е паяка тъкач. 

Както казахме, домашните (къщните) представители на тези насекоми живеят в домовете на хората, които се явяват и тяхно местообитание. Какви още видове домашни паяци има обаче в България? Ами доста и няма как да ги изброим всичките. Важното е да знаете, че те не са опасни (с малки изключения) и дори могат сами да регулират популацията си, защото се избиват взаимно. Сещате ли се за песента, в която се пее, че в дуелите оцеляват смелите? Случаят с тези насекоми е точно такъв, с разликата, че те си падат канибали и онзи, който не оцелее в дуела, бива изяден от по- силния.

На фона на всички видове домашни паяци, които можете да срещнете в България, трябва да сте нащрек с паяка кръстоносец. Той е от онези, които рядко ще срещнете у дома си, тъй като предпочита да живее на открито. На практика не може да бъде наречен къщен или домашен, но понякога можете да го видите и да се катери по таваните и стените на жилището ви. Известен е и като черен отровен паяк, макар че нито е изцяло черен, нито отровата му е много силна. Все пак с него шега не бива и трябва да сте много предпазливи, дори и почиствайки с метла или прахосмукачка сплетените от него паяжини. В случай, че ви ухапе е най-добре да вземете сериозни мерки, защото някои учени са твърде песимистично настроени към този вид паяци, дори може да срещнете нелепи сравнения с отровата на пепелянката. Така че суеверни или не - нито му разрешавайте да ви полази, нито пък го използвайте като средство за препитание.



Коментари

Няма коментари. Бъдете първият, който ще остави коментар!


Оставете коментар


Още полезна информация от блога

Паяк кръстоносец - как изглежда и къде живее? - Бран Инсект

Паяк кръстоносец - как изглежда и къде живее?

30.07.2019
Дори и да не сте суеверни, няма как да не сте чували поверията, гласящи че паяците не трябва да се убиват, защото носят пари, щастие или в най-лошия случай ще ви довлекат неканени гости. Важното е, че не трябва да се убиват, стига да не искате да я докарате до просешка тояга или внезапно да изпаднете в.....

Виж още

Арахнофобия или страхът от паяци - Бран Инсект

Арахнофобия или страхът от паяци

11.03.2014
Арахнофобията е една от десетте най-често срещани фобии в цял свят. Девет от десет жени се отвращават от паяци, докато само 1/10 от мъжкото население страда от арахнофобия. Според някои твърдения страхът от тези насекоми е естествена част от нашата еволюция. В Африка хората изпитват ужас от големи.....

Виж още