- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Домашните паяци в България - видове и местообитание
Знаете ли, че още от далечна древност паяците се свързват с безброй суеверия, като вероятно най-разпространено е това, че ако ви полази паяк или пък го забележите у дома, то внезапно ще се сдобиете с много пари. Или казано на по-прост съвременен език - видите ли паяк хуквайте веднага до най-близкия пункт, в който се продават билети за лотарията или пък пуснете класическо тото!?
Има и държави, като Камбоджа, където пърженият паяк е истински деликатес и такива поверия не се спазват. За тях паяк ли е - значи става за консумация.
Дали вярвате в поверията, свързани със сплитащите паяжини насекоми или пък бихте ги използвали като източник на препитание, си е ваше лично право на избор. Нашата идея тук ще е да ви запознаем с видовете домашни паяци, които се срещат в България.
В България на добри условия за живот се наслаждават над 700 вида подобни насекоми като някои от тях предпочитат да живеят на открито и на въздух, а други предпочитат домашната обстановка. Последните се подвизават под името домашен или къщен паяк и като цяло не се смятат за вредители, главно защото се борят успешно срещу другата голяма конкуренция от истински вредители- мухи, комари, молци и други досадни нашественици. Типичен пример за това е паяка тъкач.
Както казахме, домашните (къщните) представители на тези насекоми живеят в домовете на хората, които се явяват и тяхно местообитание. Какви още видове домашни паяци има обаче в България? Ами доста и няма как да ги изброим всичките. Важното е да знаете, че те не са опасни (с малки изключения) и дори могат сами да регулират популацията си, защото се избиват взаимно. Сещате ли се за песента, в която се пее, че в дуелите оцеляват смелите? Случаят с тези насекоми е точно такъв, с разликата, че те си падат канибали и онзи, който не оцелее в дуела, бива изяден от по- силния.
На фона на всички видове домашни паяци, които можете да срещнете в България, трябва да сте нащрек с паяка кръстоносец. Той е от онези, които рядко ще срещнете у дома си, тъй като предпочита да живее на открито. На практика не може да бъде наречен къщен или домашен, но понякога можете да го видите и да се катери по таваните и стените на жилището ви. Известен е и като черен отровен паяк, макар че нито е изцяло черен, нито отровата му е много силна. Все пак с него шега не бива и трябва да сте много предпазливи, дори и почиствайки с метла или прахосмукачка сплетените от него паяжини. В случай, че ви ухапе е най-добре да вземете сериозни мерки, защото някои учени са твърде песимистично настроени към този вид паяци, дори може да срещнете нелепи сравнения с отровата на пепелянката. Така че суеверни или не - нито му разрешавайте да ви полази, нито пък го използвайте като средство за препитание.
Още полезна информация от блога
Паяк кръстоносец - как изглежда и къде живее?
Арахнофобия или страхът от паяци
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели