- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Паяк кръстоносец - как изглежда и къде живее?
Дори и да не сте суеверни, няма как да не сте чували поверията, гласящи че паяците не трябва да се убиват, защото носят пари, щастие или в най-лошия случай ще ви довлекат неканени гости. Важното е, че не трябва да се убиват, стига да не искате да я докарате до просешка тояга или внезапно да изпаднете в депресия…
Истината е, че паяците като цяло (с изключение на отровните) не са от онези типични вредители, които трябва на всяка цена да бъдат унищожавани. Те сами се грижат да регулират популацията си, като по-силните убиват по-слабите индивиди и същевременно унищожават множество вредни инсекти, като: мухи, оси, молци, комари и други преносители на опасни човешки болести.
Внимание обаче трябва да се отдели на паяка кръстоносец, който не е кръстен така, защото е участвал в кръстоносните походи. Другото му име е черен отровен паяк и няма никаква милост дори и към най-силно вярващите християни. Името му е свързано единствено с начина, по който изглежда.
Как изглежда?
Противно на това, че е кръстен черен, паякът кръстоносец изглежда по-скоро сив, кафеникав или дори жълт и независимо в какви оттенъци е окраската му, той има бели ивици по гърба, които наподобяват кръст. Оттам и названието му. Към начина, по който изглежда ще добавим и 4 броя космати крачета, които макар и отдавна да не са виждали епилация, са доста пъргави. Със задните си крачета успява да изплете паяжините си, в които се улавят всякакви мушици, комари, молци и др.
Паякът кръстоносец спада към семейството на членестоногите Araneidae. Отровата му е мощна срещу насекомите, но за щастие не е толкова опасна за повечето хората т.е. най-опасна е за алергичните и страхуващите се от паяци.
Както виждате е доста полезно да знаете как изглежда и къде живее това насекомо, защото за разлика от повечето свои събратя, той изобщо не си поплюва. Да, ще ви отърве от някоя и друга муха или комар, но е гарантирано, че е по-добре вие да не се изпречвате на пътя му, защото може да е опасно. Поради тази причина ще ви запознаем и къде живее.
На кои места живее?
Този вид паяци предпочитат да сплитат паяжините си на открито - из дървета, храсти и навсякъде другаде, където да се чувстват комфортно сред природата. Но често се срещат и из селските стрехи на къщите, а понякога и в луксозните жилищни комплекси.
Можете да се натъкнете на паяк кръстоносец навсякъде из Европа, както и в някои части на Северна Америка, защото именно тези кътчета на света са най-подходящите места, на които той обича да живее. Дали ще го срещнете навън или в собствения си дом, няма как да знаете, но е добре да запомните, че е отровен и дори и да имате мазохистични наклонности, надали ще искате да бъдете ухапани точно от паяк кръстоносец.
Още полезна информация от блога
Домашните паяци в България - видове и местообитание
Арахнофобия или страхът от паяци
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели