- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Най-опасните и смъртоносни видове комари в света
Малариен комар - Anopheles quadrimaculatus
Ще бъде доста необмислено от ваша страна да отидете на риболов или на разходка около някой прелестен язовир или езеро без да сте се напръскали или намазали с нещо против ухапване от комари. Не за друго, а защото ухапванията от тези двукрили насекоми са доста неприятни и предизвикват подуване или сърбеж. В крайна сметка името „комар“ произхожда от испански и означава просто „малка муха“. Неприятно, но съвсем безобидно насекомо, биха си казали повечето от вас, което си е пълна заблуда. Защото според данните на Световната здравна организация (СЗО) тези безобидни малки мухи са причина за смъртта на над 1 млн души всяка година. И то само според регистрираните и документирани случаи. Колко са всъщност те в действителност никой не знае, което е и причината тук да ви запознаем с най-опасните видове комари в света.
Маларийните комари – бич на съвремието
Сред най-опасните видове комари в света безспорно са маларийните. Трудно можете да ги разпознаете по външния им вид, но имат доста по-заострена задница в сравнение със своите събратя. Те спадат към рода anopheles или по-конкретно - anopheles quadrimaculatus (малариен комар). Както и другите комари и те предпочитат влажните райони, но са фенове на тропическия климат, който при нас понякога може да се усети по южното ни Черноморие и в по-южните части на реките Марица, Струма и Места. Така че не е никаква изненада, че макар и рядко срещан, малариен комар има и в България.
Тигровите комари
Към най-опасните видове комари в света спада и тигровият комар, по-известен сред специалистите в материята като aedes albopictus, член на огромния род Aedes. Той произхожда от Югоизточна Азия, но вече твърде добре се приспособява и към европейския климат.
Ако сте любители на насекомите и не се притеснявате от всички болести и зарази, които могат да ви пренесат, изобщо не е необходимо да пътувате до Китай, Филипините или пък до атрактивния о-в Бали. Азиатският тигров комар пристига още през 1979 г. в Албания - по-близка, по-евтина и също толкова очарователна туристическа дестинация. Явно не чак толкова атрактивна за него, защото започва все по-често да се среща и из всички източно и западноевропейски държави, включително и в България.
Азиятският тигров комар е приносител на 22 вида вируси, но е най-вероятно да ви зарази с денга, жълта треска, чукунгуня, зика, енцефалит и други опасни болести, които често водят до фатален край.
Няма как да бъдат изброени в няколко реда всички опасни представители на тези двукрили насекоми, защото те не се броят на пръсти. Важното е винаги да помните да носите със себе си спрей срещу техните ухапвания, защото всъщност комарът е едно от най-опасните насекоми населяващи нашата планета, което е причина милиони хора от различни краища на света да измират ежегодно.
* При нужда на обработка срещу комари в дворове на частни къщи или обществени обекти и заведения винаги може да се доверите на фирма Бран Инсект.
Още полезна информация от блога
Всичко по-важно за маларийния комар Anopheles quadrimaculaties и бедите, които носи
Защо комарите не могат да се размножават без вода?
Риск при използване на спрей срещу комари
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели