- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Какво е мимикрия и при кои насекоми и животни е най-впечатляваща?
Колкото и да сте любознателен, надали всеки ден си блъскате главата над това какво е мимикрия и при кои насекоми и животни е най-впечатляваща. Но вероятно всички са съгласни, че любознателността е полезно качество, а не недостатък. Поради което ще се постараем да отговорим и на въпроса какви са особеностите на мимикрията. Мимикрия при животните и мимикрия при насекомите.
Същност и особености на мимикрията.
Казано най-лесно разбираемо, мимикрията е форма на естествена природна защита, изразяваща се в имитация с цел предпазване или дори оцеляване. По-сложна и конкретна формулировка би могъл да Ви предложи Хенри Бейтс, който през 1852 г. подробно е наблюдавал формите на мимикрия при редица екземпляри. Именно той е първият, който е констатирал какво е мимикрия и подробно го е описал. Но за да прочетете неговата документация означава да се задълбочавате прекалено дълго върху по-сложна за разбиране тематика. Самият Хенри Бейтс очевидно не е сред живите, за да си побъбрите с него.
Съществува мимикрия при насекомите, мимикрия при животните и мимикрия при растенията. Чрез имитация на околната среда те буквално се сливат с нея. Подобно на всички онези, които се опитват да имитират Елвис Пресли или Майкъл Джексън. С огромната разлика, че хората го правят за удоволствие или за пари, но не и с цел да спасят живота си.
Сред най-важните особености на мимикрията е, че имитаторът е онзи организъм, който влага цялото си старание в това да се слее с околната среда, защото се чувства по-слаб и уязвим. Риби, които придобиват вида на обкръжаващото ги морско дъно. Жаби, които се сливат с тинестите води на някое блато. Предимно с цел оцеляване. Или в по-добрият вариант за тях - с цел ловуване.
Макар мимикрията да е характерна предимно при женските, а може би и точно поради тази причина, важи странното правило, че Размерът няма значение. В редица случаи т. нар. имитатори придобиват не само по-ефектен вид, но са дори и с по-големи размери.
Няма да се занимаваме с мимикрия по растенията, тъй като не е чак толкова впечатляваща, колкото тази при животните и насекомите.
Мимикрия при животните (риба)
Животните с най-ефектна мимикрия.
Относно мимикрията при животните няма как да не споменем най-сериозните претенденти за титлата "Най-добър имитатор" - това са влечугите, жабите и гущерите. Няма как да им се отрече, че се справят отлично. Да не забравяме и някои дълбоководни видове риби, а също и множество видове птици като козодоя. Те са също много впечатляващи имитатори.
Мимикрия при насекомите (щурец)
Най-интересните насекоми при мимикрия.
Какво остава за мимикрията при насекомите? Велики са щурците, молците и паяците. Чудесно служат за картинка от типа на Открийте разликите. С основната разлика, че трудно ще ги откриете.
Още полезна информация от блога
Първа помощ при ухапване от сколопендра (скрипя)
Най-красивите вредители в света и у нас
Инсектофобия, ентомофобия или насекомофобия?
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели