- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Първа помощ при ухапване от сколопендра (скрипя)
Първа помощ при ухапване от сколопендра (скрипя)
Сигурно не всеки знае какво представлява насекомото сколопендра или още популярно като скрипя? Все пак е много вероятно все някога да сте попадали на тези не толкова приятни за допир твари, особено по време на морската ви почивка в България. Към края на статията ще намерите и линк с нашите контакти - от там може да поръчате професионално и дискретно унищожаване на скрипя или друг вредител или директно да позвъните на 0878 20 12 21 и 0888 44 99 49.
Какво представлява всъщност скрипята (сколопендрата)?
Сколопендрата е вид стоножка, която е доста разпространена в България. Предпочита да живее в близост до хората, но само до онези, които са успели да се сдобият с дворно място. Тя обича да се разхожда навън, но понякога си „пада“ и по луксозните апартаменти. Повече ѝ харесват обаче вилите, бунгалата и къщите, които са обгърнати от зеленина. Важното е те да се намират на по-влажни места като в близост до язовири, реки, езера или горски масиви. Но морето си е море и, дори и за тази на пръв поглед невинна стоножка, е най- предпочитано местообитание. Затова най-често ни търсят за обработки срещу сколопендри от градовете Варна и Бургас и близките до тях населени места.
Има много видове сколопендри, но в случая ще се занимаваме само с тези, които се срещат в България. Ще уточним и защо ухапването от сколопендра е опасно и какви би трябвало да са най-адекватните ви мерки в случай на ухапване.
Кои видове сколопендри се срещат в България
Сколопендрите, които живеят в България, са с около 10- 25 см дължина и 1 см ширина на тялото. Донякъде напомнят на обикновена стоножкa, но ухапването им в териториите извън България понякога е сравнявано с това като от скорпион или змия. Дори на Филипините е регистриран смъртен случай. Ето цитат от Wikipedia: „Това е единствената стоножка, от която е известен смъртен случай. Във Филипините седемгодишно момиче е ухапано по главата. Починало е след 29 часа.“
Сколопендрите могат да атакуват по най-различни причини, а такива могат и да липсват. Поведението им не е много ясно, а това което е ясно, е че е нелогично и понякога спонтанно…
Те могат да се крият навсякъде, включително и под тапети, в ниши, в гардероби, в обувки и къде ли не. Подобно на хлебарките, но поне не се размножават толкова бързо.
Лошото обаче е, че ухапването от българските сколопендри е много болезнено, мястото на ухапването се зачервява и подува, в някои случаи се стига и до цялостно влошаване на здравословното състояние. Документирани са редица случаи, в които ухапани от сколопендра хора получават силна алергична реакция и са настанявани в болница, където престояват около 5 дни, след което продължават да са на домашно лечение.
Как да дадете първа помощ срещу опасните скрипи (сколопендри)
Ако усетите нападение от такава опасна стоножка, е най-добре да промиете мястото на ухапването със силен дезинфектант – кислородна вода, йод или йодасепт са най-добрите, но в краен случай, ако сте на отдалечено от медицински пунк място, може да се дезинфекцирате и чрез уриниране върху мястото. Добре е да се започнете прием на антихистамини (противоалергични медикаменти). В народната медицина се препоръчва втриването на чесън или лук в областта на засегнатото място, но е най-сигурно да потърсите лекарска помощ. След като обработите ухапаното място е добре да унищожите скрипите или поне да напръскате периметъра с качествен инсектицид или най-добре да ви посети екип на Бран Инсект - ние знаем къде се крият тези неприятни насекоми и можем гарантирано и дискретно да ги унищожим и отстраним за дълго от дома ви.
!Важно е обаче да не се паникьосвате и да знаете, че в България до момента няма регистриран смъртен случай след ухапване от скрипя или сколопендра и че много по-опасни са ужилванията от стършели, които се роят на най-неочаквани места.
* Ако този материал ви е бил полезен, моля харесайте го или го споделете – така ще ни подкрепите и стимулирате да пишем още нови интересни статии, а и други ще разберат истината за стоножките и скрипите населяващи България. Благодарим ви.
Още полезна информация от блога
Най-красивите вредители в света и у нас
Инсектофобия, ентомофобия или насекомофобия?
Какво е мимикрия при насекомите и животните
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели