- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Лаймска болест (Morbus laimi) или борелиоза (borreliosis)
Лаймска болест от кърлеж
Шансът да не сте чували за Лаймска болест (Morbus laimi) и за това, че тя се причинява от кърлежи, не е много малък. Тя носи името си от град Лайм в американския щат Кънектикът, в който е била наблюдавана и описана за първи път, когато голям процент деца се заразяват с нея през 70- те години на миналия век. Лекарите първоначално не успяват да открият на какво се дължат симптомите, наподобяващи ревматоиден артрид и които са проявили толкова много деца. Вследствие на бактериални и серологични изследвания се оказва, че става въпрос за една и съща болест, която се причинява от ухапване от кърлежи. Кръстена е по-късно Лаймска на града в който е била регистрирана първоначално.
Но какво се крие зад по-претенциозното име борелиоза (borreliosis)? И двете заболявания са абсолютно едно и също нещо, разликата е само в имената.
Думата борелиоза произхожда от бактерията Borrelia burgdorferi, която е причина за Лаймската болест. Това е едно от най-страшните бактериални инфекциозни заболявания в целия свят, което може да доведе и до фатален край. Среща се на всички континенти без Антарктида, тъй като там е прекалено студено за да съществуват кърлежи. Заразата се пренася както при хора, така и при животни - предимно гризачи, селскостопански животни, елени, кучета и котки, които са били ухапани от кърлеж.
Лаймската болест или борелиозата често е подценявана от хората. Вероятно заради факта, че не винаги можете да усетите, че Ви е ухапал кърлеж. Той е прекалено миниатюрен и обикновено се „вкопчва“ на такива места по човешкото тяло, които не са видими. Зад ушите, между гънките на слабините или под мишниците. На толкова „закътани“ места, че виждате впитият във Вас кърлеж чак след като са започнали симптомите на бактериалната инфекция. Ето защо винаги след разходка в природата е добре да се претърсвате за попаднали върху вас кърлежи и ако случайно откриете забит в тялото ви екземпляр да не се паникьосвате, а да действате адекватно и по най-новите и безопастни за здравето ви методи описани тук. А може би ще попитате какви са симптомите за бактериална инфекция, след ухапване и заразяване с Лаймска болест?
Стадии и симптоми след за заразяване с Лаймска болест (борелиоза)
Лаймска болест (Morbus laimi) или борелиоза (borreliosis)
Стадиите на проява на симптомите на лаймска болест или борелиоза могат да бъдат разделени на 3 етапа. При първият, който настъпва няколко дни след ухапването на кръвосмучещото насекомо, може да забележите малка раничка на мястото на ухапването. Тя може и да изчезне, но после пак да се появи. В случай, че не вземете мерки и не предприемете лечение, ще бъдете застигнати от втория етап на болестта. Тогава бактерията вече ще е проникнала в кръвта Ви и ще се насочи към всички Ваши вътрешни органи. Температурата Ви ще се повиши, ще усещате затруднено дишане и говор, артритни болки във всички крайници на тялото Ви, прескачане на сърцето, парализа на лицевите нерви и т.н. Предполага се, че вече ще вземете адекватни мерки за здравето си и след поставяне на диагноза ще започнете лечение. Защото третият стадии на болестта може и да е фатален. Както споменахме, това заболяване, което е известно и с двете си имена, е сред най-страшните бактериални инфекциозни заболявания по целия свят. И можете да се предпазите от него единствено ако решите да се заселите на Антарктида или поддържате добре окосен двор и третирате периодично с качествени инсектициди срещу кърлежи.
Най-важното което всеки трябва да запомни е, че ако дори заразен кърлеж се извади правилно (без да се стиска или стресира чрез мазане, горене, въртене и т.н.) до 24 часа, то шанса да ви предаде каквато и да е болест е почти нулев. Всички опасни болести предавани от пасищните кърлежи са описани тук.
*Ще сме благодарни на всеки който сподели този материала, тъй като той може да спаси не един човешки живот.
Още полезна информация от блога
Градска лястовица (Delichon urbicum) - специфики
ИМА НАЛИЧНИ ДЕЗИНФЕКТАНТИ за ръце и за повърхности
Важно за конската муха – овод или щръклица
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели