- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Как да различите мишката от плъха?
Много хора се затрудняват да направят разлика между мишка и плъх, а правилното идентифициране на вредителя – ускорява процеса по неговото унищожаване или прогонване и като цяло увеличава ефективността от действията които сте решили да предприемете срещу него. Всъщност те лесно могат да бъдат различени по размера и теглото на тялото си, по начина си на живот и редица други особености, които описваме в статията.
Ето и основните разлики:
1. Размера на тялото на мишката е от 7 до 10 см, а на опашката й от 5 до 10 см., а тялото на плъха в зависимост дали е сив плъх (канален) или черен плъх (покривен) варира от 14 до 27 см, а опашката му от 14 до 23 см.
2. Теглото на мишките варира от 10 до 40 г, а на сивите плъхове плъховете понякога дори надвишава 500 г, а при черните варира между 160 и 280 г.
3. Друга отличителна черта на плъховете е, че живеят в строга йерархия, а мишките не т.е. първите са доста по-интелигентни и целенасочени.
4. Още едно доказателство, че плъховете са по-интелигентни и на по-високо еволюционно ниво, е че дори имат специални помещения за отредени за „тоалетни“, които са разположени в близост до „спалните им“. При мишките това липсва.
5. Плъховете са по-спортни натури – скачат до 1 метър, а по някога и на по-високо, докато мишките скачат на височина едва до 40-50 см.
6. Плъховете нанасят повече щети по хранителните запаси (а и по-често прогризват кабели в окачени тавани и подове и т.н.) от мишките, тъй като са и по-лакоми, а и поддържането на по-голямото им телесно тегло изисква повече количество храна.
7. Плъховете са и по-добри туристи, защото когато търсят храна или убежище могат да изминават по 20 км. за едно денонощие.
8. Сивия плъх (канализационния) ражда от от 4 до 7 пъти в годината от 5 до 14 малки, а черния плъх (покривния) има от 3 до 5 поколения в година с 6 до 10 малки плъхчета. Бременността при домашните мишки продължава 19-21 дни и раждат между 7 и 13 мишлета. Годишно една мишка може да роди между 5 и 10 пъти. Въобще раждаемостта при гризачите не е никак малка и именно това прави борба с тях още по-трудна, освен ако не се приложат професионални средства?
Може би пропускаме нещо, но и това е достатъчно за да разберете колко сериозен може да бъде двубоя между вас и подобни гризачи.
Извод: Макар и близки по визия, всеки от тези гризачи си има собствени навици и начин на живот, които ние от фирма Бран Инсект отлично познаваме. Тези особености в навиците биха помогнали и на вас за да се преборите и отстраните по-лесно, и за по-дълго време тези широко разпространени вредители. Ако обаче не ви се занимава с подобни специфични мероприятия, а желаете в свободното си време да правите любимите си неща, то тогава нашите екипа са насреща и с радост ще откликнат и ще разрешат гарантирано проблема ви с гризачите.
* Тази статия е интелектуална собственост на фирма Бран Инсект ЕООД! Ако желаете да я цитирате, моля поставете линк към статията или посочете, че сте взели информацията от сайта vrediteli.bg. Благодарим ви за разбирането!
Още полезна информация от блога
Как да се справим с мишките вкъщи?
Видовете плъхове в България
Какво е антикоагулант?
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели