- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели
Народни методи и средства за борба със змиите
От началото на пропукването на пролетта до късна есен ежегодно в България се сблъскваме с проблема от неканените влечуги (змии и гущерчета) в домовете, гаражите, тревните площи, лехите с зеленчуци или около палатките в къмпингите. Ето защо в някои части на България (предимно Варна и Бургас и прилежащите им области и селца) змиите са си сериозен проблем. Ако сте в града има много решения за защита от змиите за които също ще споменем по-долу, но ако сте на село и искате да действате с подръчни средства, ви трябват народни методи за защита от влечуги като змиите. А сега в по-небрежен и дори весел тон продължаваме статията си.
Може да не сте чували за древното схващане, че в душата на всяка жена живее поне по една змия, но пък сигурно знаете типично българската поговорка, че жената е като змията. Или пък също „нашенският“ си виц, че разликата между змиите и жените е, че между първите има и неотровни. Но каквито и прилики да се правят между жените и тези влечуги, със сигурност би ви било по-приятно да се натъкнете на някоя жена в двора си, отколкото на змия. Особено ако сте представители на силния пол.
И следвайки хумористичния тон на статията ни е добре да се отбележи, че все още не са открити народни методи за борба с жените, но пък има такива за борба със змиите. Тук ще ви запознаем именно с тях.
Основи народни методи и средства за ограничаване достъпа на змии и намаляване на популацията им
1. Сред най-утвърдените народни методи за борба с тези влечуги спада този с поставянето на нишки от естествена вълна по протежение на оградата на дворното място. За вас тя няма да излъчва неприятна миризма, но ще е прекалено натрапчива за змиите и те няма да искат да припарят до площта, която сте оградили с нея.
2. Друг метод е редовно да почуквате по земята с някаква тояга или просто да стъпвате по-силно, така че неволно натрапилите се влечуги да усетят, че има вибрации. Те са от плашливите животинки, които не желаят да се натрапват на хората и не търсят никакъв контакт с тях. Особено плашливи са при звука на пусната косачка за трева.
3. Сред народните методи и средства за прогонване на змиите е и поръсването със сяра около местата където не искате да достъпват змии.
4. Още едно много просто правило е да не предоставяте удобно място, на което една змия би заживяла и би създала свое семейство. Важно е единствено да следите дали неволно не сте създали идеални условия за създаване на змийско гнездо. За целта разчистете всички нежелани храсти и шубраци от градината си, бъдете предпазливи с неволното застояване на боклуци на открито или пък създаването на сметища от шума и не оставяйте висока трева в двора си. За тези влечуги описаните местообитания ще са идеалните скривалища, сред които да могат на спокойствие да снесат яйцата си и да отгледат своите малки. С което ще превърнат живота ви във филм на ужасите.
5. Лишете змиите от естествената им храна. Представителите на този вид влечуги обожават да похапват мишки и други по-малки гризачи. Което пък опира до факта, че трябва да се борите и с тези вредители. Понякога липсата на хигиена в даден двор или търговски обект води и до вторични негативни последици като посещения от змии, но все пак всеки разумен човек би предпочел да няма нито гризачи, нито змии в двора си, ето защо превенцията срещу плъхове и мишки дава благотворен ефект и при защитата от змии. Тук ние от Бран Инсект сме в свои води и имаме редица продукти срещу пълзящите натрапници, и срещу вредните гризачи, а също предлагаме професионални услуги срещу гризачи и змии, но темата са народните средства и методи за борба с змиите. Затова продължаваме по същество.
6. Създайте условия за живот на естествените врагове на змиите, а всички знаем, че това са симпатичните, но бодливи таралежи. Трудно е да отглеждате, възпроизвеждате или задържите насила таралеж в двора си (от опит го знаем), но има как да ги привлечете сами да го посещават. Посадете плодни дръвчета – ябълките и крушите са сред любимите паднали плодове по земята, които таралежковците използват за да се изхранят.
Ами това са средствата които екипът на Бран Инсект знае и споделя с вас, а другото е във ваши ръце. Ако статията ви е била полезна, моля подкрепете ни като я популяризирате, чрез социалните бутони по-долу или като копирате директно линка на страницата ни и го споделите с приятели. Благодарим ви и дано нямате сериозни проблеми със змиите, но и да имате поне вече знаете за много народни методи и професионални решения на проблема.
Още полезна информация от блога
Как и кога се размножават змиите (Яйца и Раждане)
Основателен ли е страхът ни от змии и други влечуги?
Как се прогонват змиите от дворове, къщи, мазета, складове...
- Първа помощ
- Снимки на вредители
- Хлебарки
- Бълхи
- Гущери
- Гълъби
- Гъсеници
- Дезинфекция, Дезинсекция и Дератизация
- Други
- Дървеници
- Дървояди
- Змии
- Канални мухи
- Комари
- Котки
- Кучета
- Кърлежи
- Къртици
- Мишки
- Молци
- Мравки
- Мухи
- Опасни болести от вредители
- Оси
- Паяци
- Плъхове
- Полевки
- Полски мишки
- Стоножки (Сколопендри)
- Стършели